Events

Dancejathre 2020 – India’s First ever Dance fair

DANCEJATHRE INVITE & SCHEDULE 2020


8TH FEBRUARY – WORKSHOPS for adults (10:30 am – 5:30 pm)


10:30 am – 11:30 am    Body Fitness by Ms Bijayini Satpathy, Bengaluru

11:30 am– 12:30 pm     Odissi by Ms Meera Das, Bhubaneshwar

12:30 pm – 1:30 pm      Kathak by Ms Manisha Sathe, Pune

 

LUNCH

 

2:30 pm – 3:30 pm         Yakshagana Jewellery  by Sri Mahabala Kerekodi, Sulya

3:30 pm – 4:30 pm         Contemporary by Mr Prashanth, Bengaluru

4:30 pm – 5:30 pm         Bharatanatyam by Ms Rama Vaidyanathan, New Delhi

 

WORKSHOP for CHILDREN (10 yrs  – 15yrs)

 

10:30 am – 11.15 am    Odissi

11.30 am – 12:15 pm    Kathak

12:30 pm – 1.15 pm      Yakshagana Jewellery 

 

COMPETITIONS (10:30 am – 5:30 pm)

10:30 am – 12:30 pm @ Main Auditorium, Ravindra Kalakshetra
Group Competition – Junior Category (11 yrs – 16 yrs)

12:30 pm – 2:30 pm @ Main Auditorium, Ravindra Kalakshetra
Group Competition – Senior Category (17 yrs and above)

10:30 am – 2:30 pm @ Mini Stage, Ravindra Kalakshetra
Solo Competition – Sub Junior Category (7 yrs – 10 yrs)

10:30 am – 5:30 pm @ Samsa Amphitheatre, Ravindra Kalakshetra
Solo Competition – Junior Category       (11 yrs – 16 yrs)

EVENING PERFORMANCES (6 pm – 8:45 pm)

6:00 pm – 6:15 pm           Inauguration  

6:15 pm – 6:55 pm           Bharatnatyam by Sri Satyanaraya Raju & Ms Soundarya Srivatsa & Team, B’lore
7:00 pm – 7:45 pm           Odissi by Ms Meera Das & Team, Bhubaneshwar
7:50 pm – 8:30 pm           Kathak by Ms Manisha Sathe  & Team, Pune                     

 

9TH FEBRUARY – WORKSHOPS for adults (10:30 am – 5:30 pm)

 

10:30 am – 11:30 am     Bharatanatyam by Sri Vaibhav Arekar, Mumbai

11:30 am – 12:30 pm    Kuchipudi by Ms Vyjayanthi Kashi, Bengaluru

12:30 pm – 1:30   pm    Zumba by Mr Pradeep, Bengaluru

 

LUNCH


2:30 pm – 3:30 pm         Abhinaya Darpana by Dr Rohitha Eswer, Mysore

3:30 pm – 4:30 pm         Flamenco by Ms Archana Kumar, Bengaluru
4:30 pm – 5:30 pm         Folk by Sri Mysore B  Nagaraj, Bengaluru

WORKSHOPS for CHILDREN (10 yrs  – 15 yrs)

 

2.30 pm – 3.15 pm         Zumba

3.30 pm – 4.15 pm          Folk

4.30 pm – 5.15 pm          Flamenco

COMPETITIONS (10 am – 5 pm)

10 am – 5 pm @ Samsa Amphitheatre, Ravindra Kalakshetra
Solo Competition – Junior Category(11 yrs – 16 yrs)

10 am – 5 pm @ Main Auditorium, Ravindra Kalakshetra
Solo Competition – Senior Category (17 yrs and above)

EVENING PERFORMANCES (5.30 pm – 8:30 pm)


5.30 pm – 6:00 pm         prize distribution

6.00 pm – 6.30 pm         Performances by winning teams of Group Competitions (Senior Category) 

6:40 pm – 7:20 pm         Kuchipudi by Ms Vyjayanthi Kashi & Shambhavi Dance Ensemble, Bengaluru

7:30 pm – 8:30 pm         Bharatanatyam by Sri Vaibhav Arekar & Team, Mumbai

 

Other Attractions, Dance Photo Exhibition,  Nrityashodha – Lecture Demonstrations

8th February – 4pm to 5.30pm-  Nrityashodha – Re-search in Dance

 

Parakiya Nayika – New dimensions by Dr Dwaritha Viswanath

Dutis (messenger) in Nritya excerpts of Dutikarmaprakasha text of Pandarika Vittala By Shalini Vittal

Angaharas in Nritta and Nritya by Arun Sreenivasan

9th February – 4pm to 5.30pm-  Nrityashodha – Re-search in Dance

Treatment of Abstract themes in Classical Dance by Dr Shobha Shashikumar

Koravanji literature in Karnataka by Dr Manorama B N

Reconstruction of Padavarna to thematic presentation by Madulika Srivatsa

 

For more details and participation visit –  www.dancejathre.com , Call – 9886687559, 9886956596, email at –  [email protected]

Author


Avatar